2. ročník

Druhý ročník konference Komunikace a vědění. proběhl na Katedře filozofie FF ZČU v Plzni 3.5.2018. Cílem konference bylo umožnit vědeckou diskuzi doktorandům, postdoktorandům, ale i studentům magisterských oborů. Tento cíl se podařilo naplnit v plné míře – byly předneseny příspěvky z různých odvětví, jejichž společným jmenovatelem byla zejména komunikace a vědění se špetkou nových technologií. Konference byla, co do počtu účastníků, spíše komornější. Nižší počet účastníků nicméně nijak neubral na kvalitě jednotlivých příspěvků, ba naopak byl zde i prostor pro podnětnou diskuzi. Badatelé tedy mohli přednést výsledky své dosavadní práce a díky různorodým tématům vznikaly i nové podnětné otázky nejen pro diskuzi, ale i pro další výzkum. Konference zároveň obohatila i studenty FF ZČU v Plzni, kteří se v hojném počtu zúčastnili jakožto publikum.

Samotný konferenční den otevíral vážený host Mgr. Ondřej Dadejík, Ph.D., který působí na Jihočeské univerzitě, na Univerzitě Karlově a je též předsedou české Společnosti pro estetiku. Ve svém příspěvku Umění a zvláštní instrumentalista nálad rozvedl téma dvojznačnosti uměleckých děl, která jsou na jedné straně vytvářena, nabízena a vyhledávána jako každý další druh lidské produkce, slouží tedy zjevně nějakému účelu. Na druhou stranu jsou však zároveň pojímána jako cosi, co není z tohoto světa, tedy ze světa, který významnou měrou drží pohromadě díky síti běžných či praktických účelů. Přednáška dr. Dadejíka byla velice aktuální a zároveň inspirativní. Po úvodní přednášce následovaly další jednotlivé příspěvky.

První příspěvek přednesla Mgr. Veronika Lebedová (FSV UK) na téma Společenská odpovědnost médií perspektivou postmoderní filosofie, po ní vystoupila Mgr. Nicole Fišerová (FF ZČU), která provedla Srovnání Goodmanova konstruktivismu a robustního pluralitního realismu a dopolední blok uzavírala Mgr. Šárka Fleischmannová (FF ZČU) příspěvkem Philip Sidney a poezie jako disciplína vedoucí k ctnosti. Odpolední blok otevřela tématem Interpretace Toulminova modelu argumentu z pohledu Traktátu Mgr. Kateřina Merglová (FF ZČU), po ní následovaly Metody distančního čtení a studium kulturní evoluce: „Příklad z oblasti antických náboženství“, které přednesl Mgr. Vojtěch Kaše (FF ZČU) a blok uzavírala Mgr. Naďa Hlaváčková (FF ZČU) příspěvkem Tělo a „virtuální“ tělo.

Poslední trojicí autorů večerního bloku byl Mgr. Jiří Bureš (FSV UK), který uvedl téma Věda bez vědců?, následovala Mgr. Zdeňka Špiclová (FF ZČU) s tématem Tomáš Juda Dydimos. Aplikace vědeckých metod užívaných v religionistice a konferenci uzavírala Mgr. Anna Zunová (FSV UK), představivší Časopis McClure´s na počátku 20. století.

Druhý ročník konference byl bohatý na témata i následné diskuze a podpořil vztah institucí, ze kterých pochází jednotliví autoři. Téma komunikace, vědění a nových technologií se nicméně dvěma ročníky konference nevyčerpalo, ba naopak bylo objeveno tolik nových podnětů, že je takřka nutné udržovat tradici těchto studentských konferencí.